Firmade likvideerimine: põhjalik ülevaade
Firmade likvideerimine: põhjalik ülevaade
Blog Article
Ettevõtlusmaastikul tuleb vahel ette olukordi, kus firma tegevus tuleb lõpetada. Selleks on mitmeid põhjuseid: äritegevus ei ole enam kasumlik, eesmärgid on täidetud, omanikud soovivad edasi liikuda või on tegemist seaduslikult määratud kohustusega. firmade likvideerimine on protsess, mille kaudu lõpetatakse juriidilise isiku tegevus ja jagatakse ära tema vara ning kohustused. See artikkel käsitleb, mida firma likvideerimine endast kujutab, millal ja kuidas seda tehakse ning millised on sellega seotud juriidilised ja praktilised aspektid.
Mis on likvideerimine?
Firma likvideerimine on protsess, mille käigus lõpetatakse äriühingu tegevus, müüakse selle vara, tasutakse võlad ning jaotatakse järelejäänud vara omanike vahel. Likvideerimise eesmärk on ettevõtte tegevuse lõplik sulgemine nii, et see ei jääks enam juriidiliselt ega majanduslikult eksisteerima.
Peamised likvideerimise liigid
- Vabatahtlik likvideerimine
Vabatahtlik likvideerimine toimub omanike ehk osanike või aktsionäride otsuse alusel. See on tavapärane olukord, kus ettevõtte tegevus lõpetatakse teadlikult ja planeeritult, näiteks eesmärkide täitumise või äritegevuse lõppemise tõttu. Vabatahtlik likvideerimine algab üldkoosoleku otsusega ja sellele järgneb likvideerimismenetlus. - Sundlikvideerimine
Sundlikvideerimise algatab kolmas osapool – tavaliselt kohus, äriregister või maksuamet – kui ettevõte ei ole tegutsenud seaduspäraselt, ei ole tegutsenud teatud aja jooksul või on jätnud täitmata olulised juriidilised kohustused. Näiteks võib sundlikvideerimise põhjuseks olla majandusaasta aruande esitamata jätmine mitme aasta vältel.
Millal on likvideerimine vajalik?
Likvideerimine võib olla vajalik mitmel juhul:
- Ettevõte ei tegele enam äritegevusega.
- Ettevõtte majanduslik olukord ei võimalda tegevuse jätkamist.
- Omanikud soovivad firma sulgeda ja alustada uut tegevust teise juriidilise üksusena.
- Ettevõte ei ole tegutsenud ega täitnud juriidilisi kohustusi.
- Kohus või registripidaja määrab ettevõtte sundlikvideerimise.
Likvideerimise protsessi etapid
- Otsuse tegemine
Vabatahtliku likvideerimise korral tuleb äriühingu üldkoosolekul vastu võtta otsus ettevõtte lõpetamise kohta. Otsus peab olema vastavuses põhikirjaga ning enamasti nõuab see vähemalt kahe kolmandiku häälteenamust.
- Likvideerijate määramine
Pärast tegevuse lõpetamise otsust tuleb määrata likvideerijad, kelle ülesandeks on kogu likvideerimisprotsessi läbiviimine. Tavaliselt määratakse selleks juhatuse liikmed, kuid osanikud võivad määrata ka teisi isikuid.
- Teavitamine ja registrikanded
Ettevõtte lõpetamisest ja likvideerimisprotsessi algusest tuleb teavitada äriregistrit. Teade avaldatakse ametlikes väljaannetes, et võlausaldajad saaksid esitada oma nõuded. Samuti tuleb teavitada Maksu- ja Tolliametit.
- Vara ja kohustuste kaardistamine
Likvideerijad peavad koostama ettevõtte vara ja kohustuste nimekirja. See hõlmab ettevõtte varade hindamist ja dokumenteerimist ning võlausaldajate nõuete läbivaatamist ja tasumist.
- Võlausaldajate nõuete rahuldamine
Kõigepealt tuleb tasuda kõik ettevõtte kohustused. Kui ettevõtte vara ei kata kõiki kohustusi, võib tekkida vajadus pankrotimenetluse algatamiseks.
- Likvideerimisbilansi koostamine
Pärast kõikide kohustuste täitmist koostavad likvideerijad lõppbilansi ning aruande, mis kinnitab, et ettevõttel ei ole enam varasid ega kohustusi.
- Vara jaotamine osanike vahel
Kui pärast kõigi kohustuste täitmist jääb üle vara, jaotatakse see osanike või aktsionäride vahel vastavalt nende osalusele.
- Ettevõtte kustutamine registrist
Viimase sammuna esitatakse avaldus äriregistrile ettevõtte kustutamiseks. Kui kõik eelnevad etapid on edukalt läbitud ja dokumentatsioon korras, kustutatakse ettevõte äriregistrist ning likvideerimisprotsess loetakse lõppenuks.
Olulised aspektid, millele tähelepanu pöörata
- Maksud ja aruandlus: Likvideerimise ajal peab jätkuma maksudeklaratsioonide ja aruannete esitamine. Maksuamet peab olema kursis protsessiga ning viimased maksukohustused peavad olema täidetud.
- Töölepingud: Kui ettevõttes töötavad inimesed, tuleb töölepingud seaduslikult lõpetada ning teha kõik vajalikud väljamaksed (puhkusekompensatsioon, lõpparve jne).
- Lepingulised kohustused: Kõik kehtivad lepingud tuleb kas täita, lõpetada või edasi anda kolmandatele osapooltele vastavalt kokkulepetele.
- Likvideerimismenetluse kestus: Protsess võib kesta mitu kuud kuni aasta või kauem, sõltuvalt ettevõtte keerukusest, varade hulgast ja võlausaldajate nõuetest.
Erinevus pankroti ja likvideerimise vahel
Oluline on eristada vabatahtlikku likvideerimist pankrotimenetlusest. Kui likvideerimise käigus suudab ettevõte kõik oma kohustused täita, on tegemist tavapärase likvideerimisega. Kui aga ettevõttel ei ole piisavalt vara oma kohustuste täitmiseks ja see on maksejõuetu, tuleb alustada pankrotimenetlust, mis on eraldiseisev ja reguleeritud pankrotiseadusega.
Järeldus
firmade likvideerimine on oluline ja tihti vältimatu osa ettevõtte elutsüklist. Õigesti läbi viidud likvideerimine aitab vältida hilisemaid probleeme ja tagab, et ettevõtte tegevus lõpetatakse korrektselt. Oluline on järgida seadusest tulenevaid samme, pidada nõu juristide ja raamatupidajatega ning tagada, et kõik osapooled oleksid informeeritud. Kui ettevõte ei ole enam aktiivne ega täida oma eesmärke, on likvideerimine loomulik samm, mis võimaldab alustada puhtalt lehelt.
Report this page